Jakie są style mielenia kawy?

Parzenie kawy w domowym zaciszu może okazać się fascynującą przygodą, jednak tylko wtedy, gdy wiesz, jak umiejętnie zabrać się za cały ten proces. Jednym z czynników, który ma duży wpływ na smak i aromat przygotowanego napoju, jest odpowiednia grubość zmielonych ziaren. Nic więc dziwnego, że to na ten etap należy zwrócić szczególną uwagę. Zobacz zatem, jakie wyróżniamy style mielenia kawy i jak grubość zmielonych ziaren może wpływać na smak kawy.

Style mielenia ziaren – kawa grubo czy drobno mielona?

Głównym celem każdego baristy jest dążenie do kontrolowanej ekstrakcji, a mianowicie do utrzymania odpowiedniego ciśnienia oraz czasu ekstrakcji. Zwracając uwagę na te czynniki, możemy swobodnie balansować ilością związków aromatycznych zawartych w kawie, co w konsekwencji wpływa na jej smak i aromat. Niezwykle istotnym aspektem na tym etapie jest również stopień mielenia ziaren, który przekłada się na mniejszą lub większą powierzchnię podczas kontaktu ziaren z wodą. W uproszczeniu mówiąc – drobniejsze lub grubsze mielenie sprawia, że woda szybciej lub wolniej przechodzi przez ziarna, co decyduje o czasie parzenia kawy oraz wydajności ekstrakcji.

W branży kawowej wyróżniamy 4 podstawowe stopnie mielenia kawy:

  • kawa bardzo drobno mielona o pudrowej konsystencji;
  • kawa drobno mielona o konsystencji proszku, która jest nieco drobniejsza od cząsteczek cukru;
  • kawa średnio mielona, której konsystencję możemy przyrównać do piasku;
  • kawa grubo mielona, w której ziarenka mają wielkość porównywalną do kryształków soli gruboziarnistej.

Styl mielenia kawy a metoda jej parzenia

Jeżeli na co dzień korzystasz z ekspresu ciśnieniowego, to w Twoim przypadku sprawa jest prosta – wybierasz paczuszkę ulubionej kawy ziarnistej i nie przejmujesz się kwestią mielenia ziaren. Za ten proces odpowiada wbudowany w ekspresie młynek do kawy. Jeżeli natomiast przygotowywanie kawy jest dla Ciebie prawdziwym rytuałem, któremu poświęcasz nieco więcej czasu i uwagi, to pewnie wiesz, że możesz skorzystać z wielu alternatywnych metod parzenia kawy, m.in. w dripperze, chemexie, aeropressie czy też kawiarce.

Jaki styl mielenia kawy należy zastosować w przypadku konkretnych metod? Oto nasze wskazówki:

  • Osobom korzystającym z tradycyjnych kawiarek polecamy wybór średnio mielonych ziaren. Metalowe sitko umieszczone w kawiarce posiada stosunkowo duże otwory, przez które zbyt drobno zmielona kawa może się przedostać, co w efekcie może zaburzyć proces jej parzenia. Dobrze, by kawa mielona do kawiarki była na tyle drobna, by po umieszczeniu jej na dłoni wciąż widoczne były drobinki.
  • Korzystanie z aeropressu również wymaga tego, by umieszczać w nim średnio mielone ziarna, jednak o grubości większej niż dla kawiarki.
  • Jesteś miłośnikiem parzenia kawy w dripperze lub ekspresie przelewowym? W Twoim przypadku doskonałym wyborem będą nieco grubiej zmielone ziaren kawy, które następnie należy umieścić się w specjalnym filtrze (papierowym, metalowym lub materiałowym) i przepuścić przez nie wodę.
  • W french pressie wykorzystujemy ziarna jeszcze grubsze niż do drippera o konsystencji grubszego piasku. Podczas tej metody parzenia kawa ma długi kontakt z wodą, dlatego też nie powinna być zmielona zbyt drobno.
  • W chemexie, podobnie jak w french pressie, ziarna kawy powinny mieć konsystencję drobnego żwirku, co pozwoli na uzyskanie aromatycznej kawy, bez posmaku goryczki.

Grubość ziaren kawy a jej smak i aromat

Uważa się, że im krótszy jest czas parzenia kawy, tym drobniej powinny być zmielone jej ziarna. Zasada ta najlepiej tłumaczy to, dlaczego w ekspresie do kawy najlepszym rozwiązaniem są drobno mielone ziarna, w kawiarkach średnie, natomiast w przypadku metod alternatywnych powinny być one nieco grubsze. Każda próba przełamania tych schematów może niestety prowadzić do pogorszenia jakości przygotowanego napoju.

Styl mielenia kawy ma duży wpływ na jej smak i aromat. Jeżeli zdecydujemy się na zbyt drobne zmielenie ziaren, należy się spodziewać, że uzyskany napar będzie zbyt mocny, cierpki i gorzki. Co więcej, drobne ziarna o konsystencji proszku sprawiają, że na kawie nie wytworzy się charakterystyczna crema.

Z drugiej strony, zbyt grube ziarna powodują, że kawa będzie zbyt słaba i wodnista, ponieważ podczas parzenia przepuszcza za dużo wody. Niestety, w tej sytuacji również nie możemy liczyć na aksamitną piankę – crema powstanie, jednak utrzyma się tylko przez krótki czas na powierzchni kawy. W związku z tym grube ziarna kawy są polecane wyłącznie do przyrządzania tych naparów, które parzymy przez dłuższy czas.

Jak prawidłowo zmielić kawę?

Do wyboru masz dwie opcje – kupić gotowe opakowanie kawy, której ziarna zostały już zmielone pod Twój wybrany styl parzenia lub zdecydować się na samodzielne mielenie ziaren przy użyciu młynka do kawy – elektrycznego lub mechanicznego. Jeżeli chodzi o pierwszy wariant, to jest on zdecydowanie wygodniejszy, zwłaszcza jeżeli nie mamy doświadczenia w mieleniu ziaren. Na opakowaniu zazwyczaj umieszczana jest informacja na temat tego, do jakich metod parzenia można wykorzystać ziarna, co jest dużym ułatwieniem dla domowego baristy.

Niektóre osoby preferują jednak wyłącznie własnoręczne mielenie ziaren kawy, dlatego też im polecamy zakup młynka do kawy, dzięki któremu będą mogli przyrządzić wyśmienitą kawę, zgodną z wybranym przez nich stylem parzenia. Do dyspozycji mamy następujące rodzaje młynków do mielenia kawy:

  • żarnowe i nożowe – my zdecydowanie polecamy wybór młynków żarnowych, które zapewniają precyzyjny, płynny i równy przemiał ziaren, co ma duży wpływ na smak kawy. Co ważne, młynki żarnowe nie przecinają ziaren, a jedynie je ścierają, co pozwala na zachowanie pełnego ich profilu smakowego;
  • młynki ręczne i elektryczne – tutaj już istotne są głównie osobiste preferencje osoby, która będzie przygotowywać kawę. Młynki elektryczne nie wymagają użycia siły i szybciej mielą ziarna, natomiast młynki ręczne są ciche i bezawaryjne, dzięki czemu wciąż zyskują duże uznanie wśród miłośników klasyki.

Na koniec chcielibyśmy przypomnieć, że kawa mielona nie jest tym samym, co kawa rozpuszczalna. O ile kawa mielona pozwala na przyrządzenie wyśmienitego napoju o wyjątkowym smaku i aromacie, o tyle kawa rozpuszczalna ma mniejszą zawartość kofeiny i z reguły jest przygotowywana z gorszej jakości ziaren, dlatego też uzyskany napój jest słabszy i gorszy w smaku. My polecamy więc inwestowanie wyłącznie w dobrej jakości kawę ziarnistą lub mieloną pod Twój ulubiony styl parzenia.

Podziel się ze znajomymi
Facebook
LinkedIn
Proponowane dla Ciebie
Pojawiła się dawno temu i nie wiadomo skąd. Choć przypuszcza się, że została wyhodowana po raz pierwszy w dziczy w Afryce Wschodniej, gdzieś pomiędzy Etiopią a Jemenem to nikt nie wie tego na pewno. Kawa. Mimo swoich mitycznych początków, dzisiaj jest jednym z najcenniejszych na świecie naturalnych surowców. Jej globalna eksploracja rozpowszechniła ją na tyle, że dzisiaj jest obecna w wielu różnych kulturach i jest konsumowana na całym świecie. Natomiast, uprawą plantacji kawy zajmuje się ponad 70 krajach położonych w obszarze nazywanym the belt coffee. Największym z nich jest Ameryka Łacińska, a następnie Azja Południowo-Wschodnia i Afryka.
Wypalanie kawy jest niczym szlifowanie diamentów – nie sposób pominąć tego procesu, ponieważ ma on kluczowy wpływ na efekt końcowy. Nie bez powodu zatem roasterzy uważani są za artystów, którzy tworzą prawdziwe arcydzieła smaku i aromatu. Czy wiesz, że to od nich w dużej mierze zależy to, czy przyrządzona kawa będzie Ci smakować? Dziś opowiemy, jakie wyróżnia się stopnie palenia kawy i jak ten parametr wpływa na profil smakowy każdej mieszanki kawowej.
Każdego dnia na całym świecie wypija się aż 2 miliardy filiżanek kawy, co w przeliczeniu daje nieprawdopodobną liczbę niemal 25 milionów litrów tego aromatycznego napoju. By lepiej to zobrazować, wyobraź sobie, że każdego dnia kawą wypełnione jest ponad 7 basenów olimpijskich. Brzmi naprawdę imponująco, prawda? Pamiętajmy jednak, że kawa to nie tylko sam płyn, ale także fusy, z którym coś trzeba zrobić po przygotowaniu ulubionej małej czarnej. Niestety, w większości przypadków lądują one… w śmietniku. A istnieje przecież mnóstwo ciekawych pomysłów na wykorzystanie fusów po kawie!
Cold brew, czyli kawa macerowana na zimno, to zdecydowanie nasz faworyt, jeśli chodzi o napoje orzeźwiające, po które warto sięgnąć w letnie upały. Należy jednak pamiętać, że, w przeciwieństwie do innych napojów energetyzujących, kawa cold brew ma bardzo wysoką zawartość kofeiny. Czy jest zatem możliwość przyrządzenia takiego specjału na bazie kawy bezkofeinowej? Dziś postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości!
Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że kawa i mleko to duet idealny. Chociaż przed wiekami uważano, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest łączenie mleka z herbatą, to dziś to właśnie czarny napój bogów stanowi doskonałą bazę do tego, by dodawać do niego kremową piankę. Dziś opowiemy Ci, dlaczego warto stosować takie połączenie, jaką mieszankę ziaren wybierać do przygotowania kawy z mlekiem i jakie specjały kawowe z dodatkiem mleka cieszą się największą popularnością.
Jak podają liczne badania naukowe, kawa i ciasto zawsze idą ze sobą w parze. Wynika to z nietypowego działania kofeiny na nasze receptory smakowe. Kofeina znajdująca się w kawie obniża bowiem wrażliwość na smak tych popraw, które jemy w trakcie picia kawy. Jedyny smak, który jest natomiast w stanie przebić się przez aromat kawy, to smak słodki. To właśnie z tego powodu tak chętnie sięgamy po coś słodkiego, gdy pijemy kawę. A gdyby tak połączyć oba smaki ze sobą i przygotować… ciasto kawowe? Zobacz nasze ulubione przepisy na ciasto z kawą!
Previous
Next

Regularna porcja wiedzy, ciekawostek
i praktycznych wskazówek z branży kawowej.

Co tydzień wysyłamy jeden artykuł. Piszesz się?

Zobacz również
Arabica vs. Robusta – which grain to choose?

It appeared a long time ago and no one knows where from. Though it is believed to have been first bred in the wilds of East Africa somewhere between Ethiopia and Yemen, no one knows for sure. Coffee. Despite its mythical origins, today it is one of the most valuable natural resources in the world. Its global exploration has spread it so much that today it is present in many different cultures and is consumed all over the world. On the other hand, coffee plantations are cultivated in more than 70 countries located in the area called the coffee belt. Latin America is the largest, followed by Southeast Asia and Africa.

Czytaj więcej →
How does the degree of roast affect the taste of coffee?

Coffee roasting is like polishing diamonds – it is impossible to skip this process, because it has a key impact on the final result. It is not without reason that roasters are considered artists who create true masterpieces of taste and aroma. Did you know that it is up to them to a large extent whether you will like the prepared coffee? Today we will tell you what degrees of coffee roasting are distinguished and how this parameter affects the flavor profile of each coffee blend.

Czytaj więcej →
16 ways to use coffee grounds

Every day, as many as 2 billion cups of coffee are drunk around the world, which translates into an incredible number of almost 25 million liters of this aromatic drink. To better illustrate this, imagine that more than 7 Olympic swimming pools are filled with coffee every day. Sounds really impressive, right? Let us remember, however, that coffee is not only the liquid itself, but also coffee grounds, with which something needs to be done after preparing your favorite small black coffee. Unfortunately, in most cases they end up… in the trash. And there are plenty of interesting ideas for reusing coffee grounds!

Czytaj więcej →
How to prepare cold brew from decaffeinated coffee?

Cold brew, or cold macerated coffee, is definitely our favorite when it comes to refreshing drinks that are worth reaching for in the summer heat. However, keep in mind that, unlike other energy drinks, cold brew coffee has a very high caffeine content. Is it possible to prepare such a specialty based on decaffeinated coffee? Today we will try to dispel your doubts!

Czytaj więcej →
Coffee with milk – which mix to choose?

There is no doubt that coffee and milk are the perfect duo. Although centuries ago it was believed that combining milk with tea was a much better solution, today it is the black drink of the gods that is the perfect base for adding creamy foam to it. Today we will tell you why it is worth using such a combination, what grain mix to choose to prepare coffee with milk and which coffee specialties with milk are the most popular.

Czytaj więcej →
What are the styles of coffee grinding?

Brewing coffee at home can be a fascinating adventure, but only if you know how to skilfully take care of the whole process. One of the factors that has a large impact on the taste and aroma of the prepared drink is the appropriate thickness of the ground beans. No wonder that it is at this stage that special attention should be paid. See, therefore, what we distinguish coffee grinding styles and how the thickness of the ground beans can affect the taste of coffee.

Czytaj więcej →
X
0
  • Sorry, this product cannot be purchased.
0
Koszyk
Twój koszyk jest pustyPowrót do sklepu
    Calculate Shipping
    Apply Coupon

    Subscribe to our newsletter

     

    Subscribe to our newsletter